1. NA AKÚ VRSTVU SLZNÉHO FILMU ÚČINKUJÚ?
Slzný film pozostáva z 3 vrstiev: tuková, vodná a hlienová. Prevažná väčšina pacientov má narušenú tukovú vrstvu, čím dochádza k rýchlejšiemu vyparovaniu aj tej vodnej vrstvy. Narušenie čisto len vodnej vrstvy slzného filmu je zriedkavé a nájdeme ho napr. pri autoimunitných ochoreniach ako Sjörgenov syndróm. Na doplnenie vodnej vrstvy sa využívajú viskózne látky ako napr. kyselina hyalurónová, hypromelóza, karbomér a iné. Tukovú vrstvu dopĺňajú prímesi olejov, fosfolipidovov alebo iných tukov.
2. SÚ KVAPKY BEZ KONZERVAČNÝCH LÁTOK?
Konzervačné látky poškodzujú bunky očného povrchu a narušujú prirodzený slzný film. Do očných kvapiek sa pridávajú, aby zabránili rozmnožovaniu baktérií po otvorení fľaštičky. Dnes už však existujú špeciálne fľaštičky, ktoré sa zaobídu bez konzervačných látok. Je preto lepšie, keď produkt neobsahuje konzervačné látky, najčastejšie – benzalkóniumchlorid.
3. MAJÚ KVAPKY AJ DODATOČNÉ ÚČINKY?
Viskózne látky a tuky dopĺňajú len mechanickú zložku slzného filmu. Pridaním dodatočných látok je možné pôsobiť aj na regeneráciu očného povrchu alebo protizápalovo. Suché oči totiž väčšinou prejavujú aj značnú zápalovú aktivitu (väčšinou sterilnú).
Najčastejšími dodatočnými látkami sú výťažky z rastlín ako očianka, ginko, echinacea, nechtík alebo čučoriedky. Látky ako dexapantenol, vitamín A, vitamín E a aminokyseliny podporujú obnovu a regeneráciu očného povrchu.